Międzynarodowy konkurs "Europa Secura"
(2012)
Etap I/II (szkolny - internetowy)
Monika Błaszczyk, Joanna Głowacka, Marcin Jaros, Michał Sikora-Le, Michał Szeląg (2c)
Etap II/II (esej)
Monika Błaszczyk, Joanna Głowacka, Marcin Jaros, Michał Sikora-Le, Michał Szeląg (2c)

Dnia 29 maja 2012 roku odbyła się I runda międzynarodowego konkursu dotyczącego światowego systemu bezpieczeństwa Europa Secura. Etap ten przeprowadzony był w całości w języku angielskim i obejmował zagadnienia dotyczące konfliktów na świecie, roli UE i NATO w rozwiązywaniu konfliktów, informacji o UE - historia, instytucje, proces decyzyjny oraz podstawowych informacje o NATO - historia, instytucje, proces decyzyjny.

Do II rundy przeszło 5 uczniów klasy IIc europejsko-prawnej (lista powyżej).
Obecnie uczniowie z opiekunem merytorycznym mgr Grzegorzem Kaszewskim przygotowują eseje na przedstawione poniżej tematy:
- Was the NATO decision to launch operation in Libya right?
- Is the current policy of the EU towards Iran (including sanctions) effective enough?
- How do you evaluate the NATO decision to withdraw troops from Afghanistan in 2014?
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Należy jeszcze dodać, że nagrodą dla wygranych jest tygodniowy, bezpłatny wyjazd do Pragi na warsztaty organizowane przez Instytut Europeum przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.
Europa Secura - finał w Pradze
Głównym celem konkursu finałowego było zdobycie wiedzy z zakresu UE, NATO, bezpieczeństwa na świecie oraz systemu obronności. Składał się on z trzech etapów. Pierwszy z nich miał formę testu, przeprowadzanego w całości w języku angielskim. Pytania dotyczyły wymienionej powyżej tematyki. Drugi etap polegał na napisaniu pracy na jeden z trzech tematów opublikowanych na stronie organizatora konkursu. Do trzeciego etapu konkursu zakwalifikowało się po trzech uczniów z każdego kraju. Ich prace zostały ocenione najwyżej.
Ostatni etap konkursu Europa Secura odbył się w terminie 25-29 sierpnia 2012 roku i w odróżnieniu od dwóch poprzednich nie miał charakteru rywalizacji. Stanowił swego rodzaju nagrodę za osiągnięty sukces i równocześnie dawał możliwość zwiedzenia Pragi oraz poznania wielu interesujących
osób.
W stolicy Czech spotkało się osiem trzyosobowych drużyn z Ukrainy, Polski, Litwy, Czech, Bułgarii, Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Rumunii wraz ze swoimi opiekunami. Głównym celem międzynarodowego etapu Europa Secura była wymiana poglądów między młodzieżą, spotkanie z przedstawicielami UE oraz szereg gier i zabaw integracyjnych. Do najprzyjemniejszych punktów programu należało zwiedzanie zamku Karlstejn i starówki Pragi oraz gra orientacyjna, która polegała na znajdowaniu i opisywaniu miejsc zaznaczonych na mapie na podstawie rozmowy z mieszkańcami miasta toczonej w języku angielskim. Niewątpliwą atrakcją tego etapu konkursu był wieczór narodów. Trzyosobowe grupy z każdego z państw miały zaprezentować swój kraj w humorystyczny sposób. Najbardziej zaś emocjonującą częścią tygodniowego programu, która wywołała spore wrażenie wśród uczestników, była część poświęcona tzw. Dragon Boating (smocze łodzie). Jednak czas konkursu upływał nie tylko na zabawie, ale także na poszerzaniu swojej wiedzy. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o symulacji podejmowania decyzji na szczytach Unii Europejskiej oraz zadaniu, które wieńczyć miało wydanie rezolucji kończącej konflikt między państwami. Głównym celem tych zadań było osiągnięcie konsensusu, o który wcale nie było tak łatwo...
Czas spędzony w Pradze to przede wszystkim niepowtarzalna okazja do doskonalenia języka angielskiego. To także czas wykorzystany na wspólną zabawę, naukę oraz integrację. Te niezapomniane chwile i zawiązane tam znajomości pozostaną z uczestnikami na całe życie.
Michał Szeląg - reprezentant Polski i I LO w międzynarodowym konkursie Europa Secura w Pradze.
TOP