Dni Książki
2017/2018
DNI KSIĄŻKI – „Książki zakazane” 2018 rok
Tradycyjnie w maju w naszej Szkole obchodzimy uroczyście DNI KSIĄŻKI. To cenna inicjatywa mająca na celu zachęcenie do czytania i interesowania się historią literatury.
W tym roku z racji 100-lecia Odzyskania Niepodległości zorganizowano ciekawą Wystawę poświęconą cenzurze i książkom zakazanym, nie tylko w czasach komunistycznych, ale także przybliżono uczniom i nauczycielom sposób działania cenzury, historię książek zakazanych w różnych okresach dziejowych i w różnych krajach.
Najwięcej emocji wzbudziły czasy PRL, motywy i racje, którymi kierowali się „cenzorzy” i tzw. „hamulcowi” przy wydawaniu zgody na ukazanie się jakiegokolwiek druku. Każda, bowiem, publikacja podlegała trzykrotnemu zezwoleniu cenzury. Ubiegano się najpierw o pozwolenie na skład, następnie druk, a w końcu na rozprowadzenie.
Lata 1945–1948 były czasem umacniania władzy przez komunistów. Okres ten charakteryzował się jeszcze względną wolnością czytelniczą. Istniały prywatne wydawnictwa, a nawet wychodziła w miarę niezależna prasa. Nie było jeszcze większych problemów w dostępie do przedwojennych książek.
Ci, którzy powracali z emigracji, przywozili często ze sobą druki emigracyjne. Ale był to już pierwszy okres działań cenzury.
Po upaństwowieniu rynku wydawniczego i księgarskiego rozpoczął się proces narzucania czytelnikom literatury zgodnej z obowiązującą ideologią oraz równoległy proces wycofywania z bibliotek wielu tzw. „nieprawomyślnych” książek. Powstawały listy zakazanych książek, a cenzura rosła w siłę.
W ZSRR oraz w krajach bloku komunistycznego, w tym w Polsce, książek uznanych za nieprawomyślne nie palono na stosie, tak jak to robili Niemcy, ale po wcześniejszym wycofaniu z bibliotek i księgarń oddawano je na przemiał.
Tytuły zakazane w czasach PRL zmieniały się na przestrzeni lat, ale np. w latach 50. nie można było w Polsce wydawać kryminałów Agathy Christie, a twórczość Czesława Miłosza została skazana na zapomnienie aż do lat 80. Na próżno szukać było utworów takich autorów jak: Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Kosiński, Stanisław Jerzy Lec, Melchior Wańkowicz, Paweł Jasienica, Stanisław Mrożek, czy Artur Międzyrzecki.
Hasła wyrażające społeczny protest przeciwko cenzurze w środkach masowego przekazu, które rozpowszechniały fałszywe informacje i były wykorzystywane przez władze komunistyczne Polski ukazywały się wszędzie, najczęściej spotykane były ogromne napisy „Precz z cenzurą” na murach różnych budynków.
W kwietniu 1990 roku zlikwidowany został ostatecznie Główny Urząd Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk mieszczący się przy ulicy Mysiej 2 w Warszawie. Jego księgozbiór - (34 tysiące z różnych względów zakazanych książek) został przeniesiony do Biblioteki Pedagogicznej.
Na szczęście dzisiaj książek nie musimy kupować w nielegalnych wydawnictwach, a tytuły zakazane niegdyś przez PRL-owską cenzurę są dostępne na wyciągnięcie ręki.
[ Galeria ]
2016/2017
Edycja VII
(19 V 2017)
Spotkanie z młodzieżą
w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu,
czyli przygody bibliotekarza na abisyńskiej wyżynie w Etiopii.
19 maja 2017r. odbyło się spotkanie z Panem Karolem Baranowskim - Kierownikiem Wypożyczalni Zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.
W ramach projektu pomocy rozwojowej dla Etiopii uczestniczył w październiku i listopadzie 2016 roku w wolontariacie na terenie Etiopii. Wolontariat był organizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Pan Karol w niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży nieznane, egzotyczne zakątki świata. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli prezentację filmów oraz zdjęć z afrykańskich wiosek, dokąd udał się Pan Karol z misją założenia bibliotek. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wyglądają szkoły i nauka w Etiopii, szczególnie w biedniejszych rejonach, w małych wioskach.
W bieżącym roku szkolnym spotkaniem z Panem Karolem Baranowskim rozpoczęliśmy obchody Dni Książki. Jak co roku, taka inicjatywa ma, przede wszystkim, zachęcić uczniów do bliższego kontaktu z literaturą. Organizujemy spotkania literackie, wystawy, konkursy i ogólnoszkolne czytanie.
[ Galeria ]


2015/2016
Edycja VI
(09-10 VI 2016)
Przez cały dzień organizowano wiele atrakcji promujących czytelnictwo.
- Przygotowano wcześniej dekorację szkoły m.in.: Wystawy i ekspozycje promujące czytelnictwo.
- Cała Szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Pobijamy rekord czytania w jednym momencie” 10.06.2016r. o godz. 10.00 uczniowie wypożyczali książki w bibliotece lub przynosili do szkoły własne.
- Szkolny Konkurs "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania"
Zadaniem uczestników Konkursu było przygotować w domu fragment prozy (ok. 3 min.). (Uczniowie na początku losowali kolejność wystąpień).
I etap polegał na pięknym przeczytaniu wybranego tekstu, a drugi przygotowały nauczycielki. Polegał na pięknym przekazaniu treści utworu poetyckiego. Uczniowie losowali tytuły wierszy. Następnie szukali w antologiach swoich utworów i przygotowywali się do ich zaprezentowania.
Jury w składzie: mgr Bogusława Wajdzik, mgr Sylwia Wyżychowska, mgr Monika Świda oceniło występy uczniów.
„Mistrzem Pięknego Czytania” została uczennica klasy 1c – Julia Sokół
- 0d 01.06.2016r. trwał - Szkolny Konkurs Fotograficzny "Wybieramy najzabawniejsze zdjęcie z książką".
- Cały dzień trwała - LOTERIA /przeprowadzona wspólnie z Radą Rodziców/.
- Zorganizowano także warsztaty m.in.: Warsztaty ORIGAMI oraz Warsztaty „Tworzymy miniaturowe książeczki”
- Wybraliśmy, ponadto, Najaktywniejszego czytelnika naszej Biblioteki.
Najlepszym czytelnikiem okazała się uczennica klasy 2f – Maria Rozmus.
Zestawienie najlepiej czytających uczniów za ubiegły rok zostało umieszczone przed Biblioteką Szkolną.
[ Galeria ]







TOP