Projekt historyczny - "Małopolska pamięta"
2017/2018
Młodzież z I LO w dniach 25-26 IX 2017 r. już po raz drugi uczestniczyła w II edycji projektu „Małopolska Pamięta”. Uczniowie przyjechali na dwa dni do Oświęcimia pod opieką nauczycielek historii Angeliki Kubańskiej i Anny Miszczyk.
Podczas pobytu zwiedzali Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz wzięli udział w cyklu warsztatów i wykładów. Dotyczyły one następujących kwestii:
- „Życie Żydów w przedwojennym Oświęcimiu”,
- „Wykorzystanie propagandy w czasach Trzeciej Rzeszy”,
- „Polacy jako uchodźcy w czasie II wojny i po jej zakończeniu”,
- „Słowa ostre jak maczety - rola propagandy w czasie ludobójstwa w Rwandzie”.
Do projektu zostało zaproszonych 400 uczniów z 15 szkół średnich Małopolski. Projekt „Małopolska Pamięta” ma na celu podróż studyjną, która nie ogranicza się tylko do wizyty w Muzeum Auschwitz, ale wzbudza refleksję nad obecną sytuacją w świecie oraz uwrażliwia uczniów na przejawy nietolerancji, antysemityzmu, rasizmu czy ksenofobii.
Program realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z Oświęcimskim Forum Praw Człowieka, Biblioteką Galeria Książki, Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fundacją na rzecz MDSM.
[ Galeria ]
2015/2016
Część I
10 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek historii uczestniczyli w II Międzynarodowej Konferencji dla Młodzieży, Studentów i Doktorantów:
O wolności i prawach człowieka. GDY SŁOWA ZABIJAJĄ.
Zajęcia zostały zorganizowane w Publicznej Bibliotece Galerii Książki w Oświęcimiu.
Wiodącym tematem wykładów była rola propagandy i mowy nienawiści w kształtowaniu propagandowego wizerunku wroga/obcego/innego.
Podczas konferencji dyskutowano nad sytuacją we współczesnym świecie, a także o konkretnych działaniach w przestrzeni publicznej na rzecz poszanowania praw człowieka.
Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu historycznego „Małopolska pamięta” do którego nasze liceum przystąpiło we wrześniu 2015 roku. Druga część projektu odbędzie się w lutym 2016 roku. Uczniowie wezmą udział w dwudniowych warsztatach w Oświęcimiu.
Część II
Młodzież w Oświęcimiu
W dniach 15-16 lutego 2016 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek historii mgr Angeliki Kubańskiej i mgr Anny Miszczyk wzięli udział w drugiej części projektu „Małopolska Pamięta” (projekt jest realizowany od września 2015 roku). Pierwszego dnia uczestniczyli w warsztacie zatytułowanym „Życie przedwojenne Żydów w Oświęcimiu” w Centrum Żydowskim. Dzięki zajęciom mogli głębiej poznać kulturę żydowską oraz realia ówczesnego życia żydowskich rodzin. Następnie udali się na kilkugodzinne, specjalistyczne zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pod koniec dnia odbył się również warsztat na temat „Dlaczego Auschwitz powinno nas nadal obchodzić?”, podczas którego dyskutowano o roli jaką w historii pełniło Auschwitz oraz konsekwencjach jego istnienia, jak i propagandzie nazistowskich Niemiec. Po kolacji był czas na spacer po starówce Oświęcimia.
W następnym dniu młodzież wzięła udział w warsztatach „Nie ma dzieci, są ludzie”, który zwracał szczególną uwagę na pozycję i sposób traktowania dzieci na świecie oraz „Od słów do zabijania” ukazującym drogę człowieka od zaszczepionej w nim myśli aż do czynu. Oba te spotkania odbyły się w Bibliotece - Galerii Książki w Oświęcimiu, którą później nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić i poznać „od kuchni”. Udzielili oni również krótkiego wywiadu dla Radia Oświęcim dotyczącego ich udziału w projekcie. Następnie uczniowie udali się na krótkie podsumowanie zorganizowane przez koordynatora Panią Alicję Bartuś. Tam każdy z nich odpowiedział na pytanie „Czym dla Ciebie jest Auschwitz?”. Takim właśnie pytaniem, zmuszającym do refleksji zakończył się dwudniowy i pełen wrażeń oraz emocji pobyt naszych licealistów w Oświęcimiu.
[ Galeria ]





TOP