Proces Boloński
Perspektywy studiów i zatrudnienia w kraju i zagranicą.

W dniu 8 grudnia 2010 roku odbyła się w naszej szkole konferencja zorganizowana z inicjatywy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu unijnego "Uczenie się przez całe życie". Fundacja FRSE wspiera działania związane z reformą i rozwojem edukacji w Polsce. Program "Uczenie się przez całe życie" rozszerza współpracę europejską w dziedzinie edukacji.
Tematem konferencji był "Proces Boloński – aktualne perspektywy studiów i zatrudnienia w kraju i za granicą". W spotkaniu uczestniczyło 77 uczniów klas maturalnych oraz nauczyciele historii i wos-u.
Dr hab. Marek Wilczyński, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, ekspert boloński przedstawił wykład na temat "Podstawowe elementy Procesu Bolońskiego. Jak podjąć studia i studiować w warunkach zachodzących zmian". Profesor Marek Wilczyński przedstawił prezentację i omówił Proces Boloński jako przedsięwzięcie ogólnoeuropejskie. Ostatecznym celem Procesu było utworzenie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Polska jest jednym z sygnatariuszy Deklaracji Bolońskiej i również w naszym kraju uczyniono istotne zmiany w systemach szkolnictwa wyższego, stworzono warunki umożliwiające mobilność studentów, absolwentów i pracowników uczelni, a także warunków zapewniających nowoczesną edukację wysokiej jakości i własny rozwój. Profesor Marek Wilczyński gorąco rekomendował korzystanie przez studentów z wszelkich możliwości łączenia studiów w Polsce ze studiami i praktykami za granicą.
Mgr inż. Monika Domańska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspertka bolońska, przedstawiła naszym uczniom prezentację "Mobilność i internacjonalizacja studiów. Plusy i minusy studiów za granicą". Temat ten wywołał duże zainteresowanie i zainicjował serię pytań do ekspertów.
Druga część konferencji poświęcona była prezentacji pani Moniki Domańskiej na temat "Zatrudnialność i rynek pracy. Co pomoże w znalezieniu i utrzymaniu pracy po studiach?" Podsumowaniem spotkania była sesja pytań i odpowiedzi.
Mamy nadzieję, że spotkanie z ekspertami bolońskimi dostarczyło naszym uczniom rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat nowych możliwości studiowania. Jesteśmy przekonani, że udział w takich konferencjach wyzwala inicjatywę maturzystów i zachęca ich do samodzielnych poszukiwań i planowania swojej przyszłości.
TOP