Już drugi raz młodzież z dwóch olkuskich szkół średnich, I LO i ZS nr 3, przebywała od 20 do 27 lutego razem z kolegami z Niemiec na wymianie trójstronnej w Izraelu.
Tegoroczny projekt zatytułowany jest "PICTURES IN MY MIND" i dotyczy stereotypów na temat narodu polskiego, niemieckiego i żydowskiego w czasach narodowego socjalizmu, komunizmu i obecnie. Młodzież z trzech krajów, Polski, Niemiec i Izraela, próbowała zmierzyć się podczas wspólnych warsztatów ze stereotypami, które utrwaliły się w naszej pamięci. Młodzi ludzie przeprowadzili również wywiady dotyczące wzajemnych uprzedzeń z panią Pauline Oskar – Niemką, która opuściła 30 lat temu swój kraj, założyła rodzinę w Izraelu i przeszła na judaizm oraz z panią Rimą Sokolowsky, która ponad 20 lat temu opuściła rozpadający się Związek Radziecki z powodu rosnącego antysemityzmu i osiedliła się w Izraelu.
Podczas pobytu w Izraelu młodzież z Olkusza mieszkała w domach swoich izraelskich rówieśników, brała udział w bogatym programie, który obejmował zwiedzanie Jerozolimy, Jaffy, Instytutu Yad Vashem, wycieczkę nad Morze Martwe, udział w paradzie z okazji Święta Purim oraz wizytę w szkole partnerskiej w Holon.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki j. niemieckiego: z I LO mgr Agnieszka Piasny i z ZS nr 3 mgr Maria Szarkowicz-Piasny.
Już za niespełna 2 tygodnie młodzież z Izraela i Niemiec przyjedzie na 5 dni do Polski na drugą część projektu. Kolejne 5 dni młodzi ludzie ze wszystkich trzech krajów spędzą w Niemczech, w Lipsku.
Projekt ten jest dofinansowywany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Fundację EVZ (Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość).
W piątek, 22 czerwca, przyjechała do Polski grupa uczniów z Niemiec i Izraela wraz z opiekunami, aby wziąć udział w drugiej części projektu zatytułowanego "With the Sweat of the Weak you will harvest Bread and Profits". W projekcie brała udział młodzież z naszej szkoły oraz ZS nr 3 wraz z nauczycielkami, mgr Agnieszką Piasny i mgr Marią Szarkowicz-Piasny. Pierwsza część wspomnianego projektu miała miejsce w marcu tego roku w Izraelu. Młodzież porównywała pracę robotników sezonowych we wszystkich trzech krajach w odniesieniu do pracy przymusowej w czasach II wojny światowej; przeprowadzała wywiady z pracodawcami i pracownikami na plantacjach truskawek.
Efektem końcowym projektu jest film dokumentalny poświęcony pracy sezonowej, nakręcony podczas wizyty we wszystkich trzech krajach oraz piosenka niosąca przesłanie pokoju na świecie. Piosenka została nagrana w studiu nagrań w Lipsku i jest śpiewana w czterech językach - hebrajskim, niemieckim, polskim i angielskim.
"Niesiemy pokój na świecie" (mp3)
Oprócz pracy nad projektem młodzież poznawała również historię i najciekawsze miejsca w naszym regionie. W Krakowie zwiedzili Fabrykę Schindlera i Stare Miasto, dzielnicę żydowską Kazimierz, gdzie uczestniczyli w uroczystej kolacji szabasowej w Centrum Kultury Żydowskiej. Ważnym punktem programu była wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau. W Olkuszu spędzili 2 dni mieszkając u swoich polskich rówieśników. Wzięli również udział w otwartej lekcji o historii społeczności żydowskiej w Olkuszu, która miała miejsce w Olkuskim Centrum Kultury. Ostatnie 5 dni projektu to pobyt w Niemczech: w Lipsku oraz Wurzen, gdzie znajduje się szkoła partnerska.
W przyszłym roku szkolnym będzie realizowany projekt trójstronny zatytułowany "Łamanie praw człowieka wynikające z uprzedzeń w Polsce,w Niemczech i Izraelu".
Wyżej wymienione projekty są dofinansowywane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" (EVZ).
Międzynarodowy projekt edukacyjny pt. "Pictures in my Mind" realizowany przez ZS Nr 3 i I LO w Olkuszu, Centrum Wykształcenia Zawodowego w Wurzen (Saksonia, Niemcy) oraz High School In Holon (Izrael) otrzymał pozytywną rekomendację fundacji EVZ (Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość) i tym samym będzie przez nią finansowany w roku szkolnym 2012/2013.
Jury fundacji wybrało 33 spośród 125 zgłoszonych projektów. Przedstawiciele wybranych szkół zostali zaproszeni na seminarium przygotowawcze, które odbyło się w Berlinie w dniach 13-16 maja 2012. W trakcie seminarium koordynatorzy mają możliwość wspólnego przygotowania projektu, a poprzez udział w licznych warsztatach rozwijają swoje kompetencje. Tematem naszego projektu jest łamanie praw człowieka wynikające z panujących w społeczeństwie uprzedzeń w Polsce, Niemczech i Izraelu w czasie narodowego socjalizmu, komunizmu i obecnie.
Druga od prawej - Julia Barczyk (1e)
W spotkaniach w Izraelu, Niemczech i Polsce bierze udział każdorazowo 10 uczniów z ZS Nr 3 i I LO w Olkuszu.
Agnieszka Piasny
3-12 III 2012
W tych dniach grupa 10 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Nr 3w Olkuszu przebywała z wizytą w szkole partnerskiej w Izraelu. W spotkaniu wzięła udział również 10-osobowa grupa młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wurzen (Saksonia). Młodzież pod kierunkiem nauczycielek Marii Szarkowicz-Piasny, Agnieszki Piasny, Gabrieli Hertel i pana Samuela Lahara realizowała projekt dotyczący współczesnej pracy niewolniczej w rolnictwie. Uczniowie przeprowadzili wywiady z pracownikami sezonowymi pochodzącymi z Palestyny i Tajlandii na temat warunków pracy i przyczyn poszukiwania pracy poza granicami kraju.
5 marca doszło do spotkania z panem Mosze Bergerem, honorowym obywatelem Olkusza. Młodzież usłyszała wzruszającą historię jego życia. Pani Agnieszka Piasny wręczyła panu Bergerowi decyzję Rady Miasta o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta oraz liczne upominki przekazane przez Urząd Miasta i Gminy i Starostwo Powiatowe.
Program pobytu obejmował również zwiedzanie Izraela (Jaffa, Tel Aviv, Holon, Jerozolima, Morze Martwe). Ważnym wydarzeniem była wizyta w instytucie Yad Vashem. Młodzież miała okazję poznać również codzienne życie swoich rówieśników, ich rodzin, ich religię oraz przeżyć z nimi żydowskie święto Purim, które ma charakter karnawałowy. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich wielokulturowość tego kraju.
Kolejny etap tego trójstronnego projektu będzie realizowany w czerwcu. Młodzież z Izraela i Niemiec przyjedzie do Polski na 5 dni, a następnie wraz z grupą z Olkusza spędzą 5 dni w Lipsku. Podsumowaniem projektu będzie produkcja filmu dokumentalnego przedstawiającego warunki pracy w rolnictwie we wszystkich trzech krajach.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony fundacji EVZ (Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość) oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.