Partnerstwo Olkusz-Wurzen nagrodzone w Polsko-Niemieckim Konkursie Medialnym "Sąsiedzi - Partnerzy - Przyjaciele". Organizatorem konkursu jest Bildungswerk Sachsen (www.dg-bildungswerksachsen.org/medienwettbewerb2011/) - stowarzyszenie zajmujące się wspieraniem stosunków politycznych, kulturalnych i społecznych w Europie.
W konkursie wyróżniono 3 projekty polskie (prace indywidualne) oraz 3 projekty niemieckie (prace grupowe). Miejsce trzecie w kategorii projektów niemieckich otrzymał Rap "Wir sind dabei"/"Bierzemy udział". Utwór ten to wynik projektu międzyszkolnegoBerufliches Schulzentrum Wurzen (Centrum Wykształcenia Zawodowego w Wurzen/Turyngia) i 2 olkuskich szkół: Zespołu Szkół nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Nagranie tego utworu poprzedzone było 2 spotkaniami młodzieży: w Olkuszu i Wurzen, podczas których szeroko dyskutowano temat narodowego socjalizmu.
W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy: I choć utworzenie rymu z tak trudnego tematu na pierwszy rzut oka wydaje się dość nietypowe, tym bardziej właśnie taka forma opracowania zagadnienia zasługuje na szczególną uwagę. Rap jest poniekąd językiem młodzieży do wyrażania wszystkiego, co jest dla niej ważne. Ten rodzaj ekspresji wokalnej to dla młodzieży z Wurzen i Olkusza jedna z możliwości poruszenia tematu konsternacji wywołanej okrucieństwami czasu narodowego socjalizmu.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 września 2011 roku w Zgorzelcu.
Współpraca ze szkołą partnerską w Wurzen trwa od 2006 roku, a obecnie została rozszerzona o szkołę z Izraela. W marcu 2012 grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z młodzieżą z ZS nr 3 spędzi 8 dni w Izraelu, a w maju odbędą się spotkania w Niemczech i Polsce. Koordynatorami tego projektu w Olkuszu są Maria Szarkowicz-Piasny (ZS3) i Agnieszka Piasny (I LO).
Rok 2010
W dniach 22 września - 1 października młodzież naszej szkoły oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu przebywała w Niemczech na wymianie z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wurzen. Tegoroczny program realizowany był pod hasłem "Prawa człowieka - tworzymy wspólnie piosenkę rapową". W projekcie wzięło udział 17 uczniów z obu szkół oraz 3 nauczycielki: Agnieszka Piasny z I LO oraz Maria Szarkowicz-Piasny i Agata Brodzińska z ZS Nr 3.
Program wymiany był jak co roku bardzo urozmaicony. Mieszkaliśmy w malowniczej miejscowości Bad Lausick w Saksonii. W ciągu tych 10 dni zwiedziliśmy Drezno (szukaliśmy tam śladów polskich), Lipsk (z przejażdżką po mieście zabytkowym angielskim autobusem), Wurzen (gdzie mieści się szkoła - BSZ-Wurzen), Grimmę (gdzie wystąpiliśmy w starym klasztorze prezentując naszą piosenkę) i Colditz (zamek, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się obóz jeniecki dla wysokich rangą oficerów). Najważniejszym punktem programu było oczywiście nagranie w profesjonalnym studio nagraniowym w Wurzen polsko-niemieckiej piosenki rapowej na temat praw człowieka.
Wszyscy wrócili pełni wrażeń mimo nie najlepszej pogody (Saksonia ogłosiła alarm przeciwpowodziowy...). Wymiana była możliwa dzięki dofinansowaniu dwóch organizacji: PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży) oraz "Europeans for Peace".