Nasi absolwenci [E-I]
[ A-D ] [ E-I ] [ J-Ł ] [ M-P ] [ R-T ] [ U-Ż ]
Tworzona lista nie wyczerpuje podjętego tematu. Stanowić ma archiwum do tworzenia którego zapraszamy wszystkich przyjaciół szkoły. Będziemy wdzięczni za każdy rodzaj informacji (poprawki, uzupełnienia, nowe materiały) o naszych absolwentach i nauczycielach.
Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
E F G H I
F
Filipek (Cebo) Barbara
Prof. zw. dr hab. Barbara Filipek - Kierownik Katedry Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
[ Katedra Farmakodynamiki UJ ]
Jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego AM w Krakowie. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Katedrze Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego AM w Krakowie. Stopień naukowy doktora n. farmaceutycznych uzyskała w 1977 r. Po uzyskaniu tytułu dr hab. n. farm w roku 1995 objęła kierownictwo Pracowni Wstępnych Badań Farmakologicznych Katedry
Farmakodynamiki. W roku 2002 uzyskała tytuł profesora nauk farmaceutycznych i w tym samym roku powołana została na kierownika Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego. Od 2005 r. jest również kierownikiem Katedry Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. W roku 2009 uzyskała stanowisko profesora zwyczajnego w UJ CM.
Dorobek naukowy prof. dr hab. Barbary Filipek obejmuje autorstwo lub współautorstwo 151 prac oryginalnych, 54 prac monograficznych, 18 rozdziałów w książkach, redakcję 4 pozycji książkowych, 27 patentów na aktywne struktury chemiczne, 240 doniesień zjazdowych oraz promotorstwo 12 ukończonych doktoratów.
[informacja ze strony OIA w Krakowie]
G
Garbuliński Tadeusz
Ur. w Strzemieszycach w 1920 r., członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, matura 1939, prof zw dr hab., farmakolog, habilitacja z zakresu fizjologii i farmakodynamiki 1960 w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej (późniejsza Akademia Rolnicza, obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Tytuł prof. nadzw. 1965, prof. zw. 1973., dr h.c. uczelni macierzystej 1995. prorektor 1962-1964, rektor 1965-1969 Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, dyrektor Instytutu Nauk Fizjologicznych 1972-1982, kierownik Katedry Farmakologii i Toksykologii 1961-1985, kierownik Zakładu Farmakologii 1961-1990. Wiceprzewodniczący i sekretarz naukowy Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu 1988-1992, przewodniczący Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN 1978-1989, honorowy przewodniczący tegoż Komitetu 1997, członek założyciel i przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Naukowego 1969-1971, członek honorowy Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynaryjnych, przewodniczący Rady Redakcyjnej Arch. Vet. Polonica.
Członek towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Farmakologiczne, Polskie Towarzystwo Toksykologiczne, Polskie Towarzystwo Fizjologiczne, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych, Wrocławskie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Magnezjologiczne, Biochemical Pharmacology, European Ass. Veterinary Pharmacology and Toxicology – koordynator krajowy 1979-1990.
Publikacji naukowych 168, w tym prac doświadczalnych 113 z zakresu farmakologicznego oddziaływania leków na metabolizm mięśnia serca, mięśni szkieletowych i na krążenie krwi, oraz z selekcji leków immunoaktywnych dla potrzeb medycyny weterynaryjnej w zakresie wpływu na odporność, homeostazę i adaptację,
Jako pierwszy w światowej nauce opublikował w 1955 r. hipotezę o leczniczym działaniu tlenku azotu; jej weryfikacja w USA po 22 latach, wskazała drogę do odkrycia endogennego tlenku azotu, którego odkrywcy uzyskali Nagrodę Nobla. Wprowadził immunofarmakologię do nauk weterynaryjnych.
Promotor 10 doktoratów i opiekun 7 habilitacji. Twórca Wrocławskiej Szkoły Farmakologii Weterynaryjnej.
Podręczniki akademickie: Farmakologia Weterynaryjna wyd. 1974, 1978,1984., Receptura Weterynaryjna 1980, 1984. Odznaczony krzyżami OOP: kawalerskim, oficerskim i komandorskim, medalem Rodła i odznaką "Budowniczy Wrocławia" oraz innymi odznaczeniami i wyróżnieniami regionalnymi oraz nagrodami ministerialnymi i uczelnianymi, m.in. Nagrodą Specjalną w Roku Nauki Polskiej 1973. Pionier Wrocławia.
Więcej informacji w Internecie: www.tadeusz-garbulinski.pl
Greguła (Majewska) Joanna
Joanna Greguła (nazwisko panieńskie Majewska), długoletni notariusz w Krakowie.

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu (w latach 1968-1972), a następnie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ukończyła ponadto studium podyplomowe z zakresu prawa notarialnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zakończeniu studiów odbyła aplikację notarialną, zakończoną egzaminem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dodatkowo odbyła także aplikację sędziowską, zakończoną egzaminem sędziowskim w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych brała udział w pracach ustawodawczych nad projektem prawa o notariacie, przygotowywanym przez środowisko notariuszy. Projekt ten został ostatecznie przyjęty i ustawa Prawo o notariacie z 1991 roku zmieniła ustrój notariatu w Polsce poprzez jego reprywatyzację.
Od początku wykonywania zawodu notariusza nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pełni szereg funkcji samorządowych, a to podczas pracy w Państwowym Biurze Notarialnym w Krakowie pełniła obowiązki kierownika sekcji ksiąg wieczystych, w latach 1991-1994 i 1994 i 1997 członek Rady Izby Notarialnej w Krakowie, w latach 1997-2000 i 2000-2003 wiceprezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie, a w latach 2006-2012 Prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie, w latach 2012-2015 Członek i Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Notarialnej, obecnie Członek Rady Izby Notarialnej w Krakowie, Członek Zespołu do Spraw Nadzoru Rady Izby Notarialnej w Krakowie oraz Członek Rady Fundacji na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego w Warszawie, a także Członek Rady Programowej wydawnictwa prawniczego Krakowski Przegląd Notarialny.
Przez szereg kadencji pełniła funkcję szefa szkoleń aplikantów notarialnych, którą sprawuje do dziś. Jest doświadczonym wykładowcą z zakresu prawa cywilnego, notarialnego, ze szczególną specjalizacją w zakresie prawa wyznaniowego.
Autorka publikacji z zakresu tematyki notarialnej, a zwłaszcza związanej z aplikacją notarialną, wieloletni szkoleniowiec i wizytator notarialny o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu. Ekspert w Komisji Europejskiej ds. szkoleń prawniczych, uczestnik prac w Komisji Notariatów Unii Europejskiej – w zakresie jurysdykcji prewencyjnej i prawa spadkowego.
Współzałożycielka i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Ars Legis im. Św. Ivo Helory Patrona Prawników z siedzibą w Krakowie oraz wieloletni Członek Zarządu Fundacji „Dzieło Pomocy Dzieciom” Fundacja Ruperta Mayera z siedzibą w Krakowie. Pełni także funkcję członka Rady Fundacji pod nazwą „Będzie Lepiej” z siedzibą w Krakowie.
Autorka licznych wierszy (tom poezji pt: „Przedtem i potem”), piosenek, fraszek, literatury dla dzieci.
Joanna Greguła jest ponadto absolwentką szkoły muzycznej w Olkuszu. Była członkiem licznych zespołów kameralnych, muzycznych, chóralnych. Obecnie miłośniczka muzyki, podróży i psów.
TOP