Nasi absolwenci [M-P]
[ A-D ] [ E-I ] [ J-Ł ] [ M-P ] [ R-T ] [ U-Ż ]
Tworzona lista nie wyczerpuje podjętego tematu. Stanowić ma archiwum do tworzenia którego zapraszamy wszystkich przyjaciół szkoły. Będziemy wdzięczni za każdy rodzaj informacji (poprawki, uzupełnienia, nowe materiały) o naszych absolwentach i nauczycielach.
Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
M N O P
M
Makuch Andrzej
Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki z 2010 roku na kierunku Elektrotechnika. Mgr inż. nauk technicznych w zakresie Elektroenergetyki. Specjalista w zakresie komputerowego modelowania i analizy stanów dynamicznych w układach elektroenergetycznych.
Obecnie zatrudniony (w pełnym wymiarze) na stanowisku asystenta na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Meleń (Kołton) Monika

Reżyserka i autorka scenariuszy do wielu reportaży realizowanych dla Telewizji Polskiej. Absolwentka filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej reportaże były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na ogólnopolskich festiwalach filmowych.
Pracowała min przy cyklu dokumentalnym "Moje 600 gramów szczęścia" dla TVP 2. Laureatka 1 nagrody za reportaż na PIK 2014, dwóch nagród "Złota Ryba" na Festiwalu Filmów Optymistycznych. Za film dokumentalny pt "Film dla Stasia" otrzymała nagrodę imienia Macieja Szumowskiego, za szczególną wrażliwość na tematy społeczne, przyznaną podczas 57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Od 2003 roku związana z Telewizją Polską, reporterka popularnego programu Magazyn Ekspresu Reporterów, prezenterka i dziennikarka TVP Kraków. Autorka kilkunastu cykli programowych TVP Kraków. Prowadzi także audycje filmowe w rozgłośniach radiowych.
Monika Meleń
TVP Kraków
Muszyński Andrzej

Andrzej Muszyński (ur. 1984) – polski pisarz, reportażysta, podróżnik i poeta.
Prawnik z wykształcenia, pisarz z wyboru. Mimo ukończonych studiów prawniczych, Muszyński zdecydował się na inną ścieżkę życia. Założył agencję turystyczną "Wyprawy z reporterem", poszedł na doktorat i zaczął pisać.
Urodził się w Krzykawie k/Olkusza. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej i Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu w Warszawie.
Jest pierwszym Laureatem Stypendium Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2012r. i Laureatem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2012r. Nominowany do: Nagrody im. Beaty Pawlak 2013 za zbiór reportaży Południe, Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za zbiór opowiadań Miedza, Nagrody im. Beaty Pawlak 2015 za reportaż o Birmie Cyklon, Paszportu Polityki za rok 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za powieść Pokrzywdzie. Opowiadania publikował w Akcencie, Res Publice Nowej, Twórczości, Wyspie i Znaku, a wiersze w Akcencie i Toposie.
Jest laureatem nagród podróżniczych: Kolos 2012 za wyprawę w Himalaje Birmańskie i Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2013 na projekt wyprawy do północnej Birmy (w wyniku realizacji wyprawy powstał reportaż Cyklon).
Inne jego osiągnięcia podróżnicze to m.in.: samotne pokonanie pustyni Atacama w 2008 oraz wspinaczka nową drogą na szczyt Chaupi Orco na granicy Peru i Boliwii. Jego teksty podróżnicze były publikowane w prasie zagranicznej i polskiej, m.in. w „National Geographic Polska”.

Jego teksty w tłumaczeniu na język birmański ukazywały się w największych birmańskich dziennikach, m.in. „Myanmar Times”, oraz w języku angielskim w miesięczniku „Irrawaddy” wydawanym w Azji Południowo-Wschodniej. Był też stypendystą ministra kultury oraz miasta Krakowa. Ostatnio debiutował jako poeta na łamach „Akcentu” i „Toposu”.
Publikuje w prasie, pismach literackich i podróżniczych. Podróżuje, ale to tylko pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w swojej prozie. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkébé w Gabonie oraz za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama.
„Całkiem odpowiedzialnie można nazwać go odnowicielem prozy wiejskiej – twierdzi Dariusz Nowacki. – W swojej powieści „Podkrzywdzie” kontynuuje to, co udanie zaczął w zbiorze opowiadań „Miedza” (2013 r.), czyli pracę artystyczną obliczoną na ocalanie pamięci o kulturze i duchowości świata, który już nie istnieje. Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco”.
Muszyński mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie prowadzi gospodarstwo. Jest też kolekcjonerem antykwarycznych publikacji i staroci związanych z najbliższą okolicą. To miłośnik Tatr oraz space art, sztuki wizualizacji kosmosu, o której pisał w „Triadzie”, e-booku wydanym przez CCPress (2015 r.).
BIBLIOGRAFIA
Proza:
- Miedza, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2013
- Podkrzywdzie, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2015.
Reportaż:
- Południe, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2013
- Cyklon, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne 2015.
O
Ostrowski Michał
Astronom, profesor nauk fizycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ. Specjalista w dziedzinie astrofizyki wysokich energii i fizyki promieniowania kosmicznego. Ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji naukowych w kraju i zagranicą. - Myślę, że fakt iż zająłem się nauką, to zarówno wpływ wielowiekowej tradycji Olkusza, ale także zasługa moich nauczycieli, Romana Nowosada, wychowawcy w podstawówce i Justyny Burakowskiej w liceum, a przede wszystkim Józefa Januszka i Włodzimierza Tybonia, którzy uczyli mnie matematyki i fizyki w olkuskim pierwszym liceum. - powiedział w jednym z wywiadów podczas uroczystości nadania mu przez Prezydenta stopnia profesora nauk fizycznych.
TOP