Nasi absolwenci [U-Ż]
[ A-D ] [ E-I ] [ J-Ł ] [ M-P ] [ R-T ] [ U-Ż ]
Tworzona lista nie wyczerpuje podjętego tematu. Stanowić ma archiwum do tworzenia którego zapraszamy wszystkich przyjaciół szkoły. Będziemy wdzięczni za każdy rodzaj informacji (poprawki, uzupełnienia, nowe materiały) o naszych absolwentach i nauczycielach.
Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
W
Walków (Kołton) Beata
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Śląskim, od kilkunastu lat prowadzi w Olkuszu własne Biuro Obrotu Nieruchomościami.
Wąs-Gubała Jolanta
Doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie włókiennictwa - rozprawa habilitacyjna "Wpływ wybranych czynników na destrukcję włókien i wyrobów włókienniczych w aspekcie ich znaczenia w procesie sądowym", obroniona na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej w 2010 roku;
doktor nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa - praca doktorska "Identyfikacja włókien po destrukcyjnym działaniu podwyższonej temperatury" obroniona na Wydziale Towaroznawstwa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w 1995 roku.
Absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1988 roku.
Obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna w Krakowie (pełny wymiar) oraz dodatkowo - adiunkta na Wydziale Chemii UJ (częściowy wymiar).
Jest autorką dwóch monografii:
1. Wpływ wybranych czynników na destrukcję włókien i wyrobów włókienniczych w aspekcie ich znaczenia w procesie sądowym, Wydawnictwo Instytutu Ekspertyz Sądowych, 2009, Kraków.
2. Włókno jako ślad kryminalistyczny, Wydawnictwo Instytutu Ekspertyz Sądowych, 2000, Kraków.
W roku 2011 została wybrana wiceprzewodniczącą międzynarodowej grupy: European Textiles and Hair Group (dawniej European Fibres Group), działającej w ramach Europejskiej Sieci Laboratoriów Nauk Sądowych - European Network of Forensic Science Institutes (ENFSI), w której jest - jak na razie - jedynym reprezentantem naszego kraju.
[ Baza danych - Nauka Polska ]
Wdowik Jan, Ludwik
Zawodowy dyplomata. Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego na SGPiS (obecnie SGH) a następnie studia podyplomowe w Instytucie Nauk Politycznych (Sciences Po) w Paryżu. Ponadto, w ramach stypendiów rządów hiszpańskiego i portugalskiego odbył studia językowe na uniwersytetach w Madrycie i Lizbonie. W MSZ od 1969 roku.
Był ministrem pełnomocnym w Ambasadzie RP w Rzymie i Konsulem Generalnym w Republice San Marino. W latach 1994-1996 chargé d'affaires a.i. (kierownik placówki) RP we Włoszech, Republice San Marino i na Malcie. W latach 2002-2008 - minister pełnomocny w Ambasadzie RP w Paryżu, a w latach 2007-2008 chargé d'affaires a.i. RP we Francji. W roku 2004, minister pełnomocny, zastępca stałego przedstawiciela RP przy UNESCO w Paryżu.
W latach 1996-2000 był przedstawicielem rządu w dwóch organizacjach regionalnych jako: Krajowy Koordynator Polski w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej (międzynarodowa organizacja, w skład której wchodzi 16 państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz Włochy), oraz Wysoki Urzędnik w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (międzynarodowa organizacja państw leżących nad Morzem Bałtyckim plus Komisja Europejska UE). Koordynował również działalnością Polski w Radzie Europy.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pełnił szereg funkcji kierowniczych, w tym: wicedyrektor Departamentu Integracji Europejskiej, wicedyrektor Departamentu Unii Europejskiej oraz wicedyrektor Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Organizacji Międzynarodowych.
Poliglota, zna biegle francuski, rosyjski, hiszpański, angielski, włoski, portugalski oraz niderlandzki. Przetłumaczył powieść G. Morandini "Warcaby z księżycem" oraz książkę A. Blair "Nowy przewodnik po Unii Europejskiej".
W okresie 1998-2000 był doktorantem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W latach 2010-2016 pełnił funkcję ministra pełnomocnego, radcy Ambasady RP w Brukseli.
Był wielokrotnie odznaczany Krzyżami Zasługi.
W roku 1995 został jednym z laureatów nagrody Premio Simpatia, przyznawanej przez rzymskie stowarzyszenie kulturalne i wręczanej na rzymskim Kapitolu przez burmistrza miasta (zob. www.premiosimpatia.it).
Odbył studia na uniwersytecie LUISS w Rzymie oraz staż w Europejskiej Szkole Administracji Publicznej w Maastricht (Holandia).
Jest autorem wielu artykułów i tłumaczeń tekstów przeważnie o tematyce politycznej.
Z
Zub Stanisława
Córka Franciszka i Wiktorii, urodziła się 26 X 1912 roku w miejscowości Piasek k. Częstochowy. Tam spędziła lata dzieciństwa. Szkołę średni ą ukończyła w Kowlu (obecnie Ukraina). Studiowała germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po wyjściu za mąż w 1940 roku podjęła pracę w szkole w Kluczach, gdzie pracowała do końca 1944 roku. Od zakończenia wojny, tj. 1945 roku pracowała bez przerwy jako germanistka w jedynym wówczas Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. Jej pasją były także przedmioty ścisłe a w szczególności matematyka. Pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji w tym zastępcy dyrektora Liceum Ogólnokształcącego oraz kierownika męskiego i żeńskiego internatu. Na emeryturę przeszła we wrześniu 1969 roku. Zmarła 23 V 1993 roku i pochowana jest na cmentarzu w Olkuszu.
Zykan-Zilberszac Maria
Dr, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie w Wiedniu. Wykłada polską literaturę i jest autorką podręczników języka polskiego i gramatyki polskiej oraz tłumaczem przysięgłym języka polskiego.
(Stanisław Śmigielski)
Ż
Żur Joanna
W czwartek 21 czerwca 2018 r. w katowickim kinoteatrze „Rialto” odbyła się X Jubileuszowa Gala Wręczenia Wyróżnień JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka.
Z wielką radością informujemy, że wśród nagrodzonych znalazła się nasza absolwentka – Joanna Żur, obecnie doktorantka III roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.
Wyróżnienia Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego otrzymują osoby wykazujące się zaangażowaniem, pomysłowością i wytrwałością w działalności naukowej oraz osiągające sukcesy w różnych dziedzinach.
Joasia w swoim dorobku naukowym posiada wystąpienia na 6 konferencjach naukowych, 4 publikacje, kieruje również autorskimi projektami pt. „Degradacja paracetamolu przez immobilizowany szczep Pseudomonas moorei KB4” oraz pt. „Konstrukcja konsorcjów bakteryjnych ukierunkowanych na kompleksową degradację niesteroidowych leków przeciwzapalnych”.
Joanna jest również pomysłodawczynią i wykonawcą zajęć laboratoryjnych pt. „Chemiae plantarum”, „Teoria wybuchu” i „Tajemnice wody” odbywających się w ramach Ogólnopolskiej Nocy Biologów.
Gratulujemy.
Strona WWW Uniwersytetu Śląskiego [ Wyróżnieni studenci i doktoranci ]
[ Galeria ]




TOP