Laboratorium chemiczne (UJ)
2017/2018
Kolejne klasy o profilu biologiczno-chemicznym - 1d i 1f - miały okazję dzisiaj, tj. 19 kwietnia 2018 roku uczestniczyć w Pokazach kriogenicznych, które odbywają się na Wydziale Chemii UJ w Krakowie. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców oraz nauczycieli chemii i biologii z uwagą i zaciekawieniem wysłuchali wykładu dotyczącego historii skraplania gazów m. inn. azotu, a następnie oglądali pokaz kriogeniki. Może kiedyś to nasi uczniowie z "biol-chemów" będą na tej uczelni prowadzić takie pokazy...☺
[ Galeria ]


2015/2016
2 czerwca 2016 roku klasa II D udała się na wycieczkę do Krakowa, żeby pogłębiać wiedzę związaną z profilem grupy (biol-chem-mat). Pierwszym punktem była interaktywna wystawa „Wszystko… jest liczbą" zorganizowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Ekspozycja ukazywała szeroki zakres zastosowania matematyki w codziennym życiu i proponowała ciekawe, pozornie proste łamigłówki.
Następnie klasa odwiedziła kolejną wystawę Collegium Maius, która rzucała nieco światła na związaną z wielkimi nadziejami - dziedzinę nanotechnologii.
Ostatnim i głównym punktem wycieczki był pokaz z cyklu "Pokazy kriogeniczne" zorganizowany przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Imponujące zjawiska zaobserwowane podczas pokazów i ciekawa historia kriogeniki zdołały rozbudzić ciekawość niejednego ucznia.
[ Galeria ]


W dniu 14 kwietnia 2016 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych 2c oraz 2f pod opieką Pań: Barbary Tarczyńskiej, Ewy Tarnowskiej-Kulawik, Krystyny Jurgi oraz Marty Macek wybrali się na zajęcia organizowane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego - pokazy kriogeniczne.
Na początku został zaprezentowany krótki wykład na temat historii skroplenia gazów i współczesnych zastosowań kriogeniki. Podczas prelekcji zostały przybliżone sylwetki Karola Olszewskiego oraz Zygmunta Wróblewskiego, którzy dokonali pierwszego skroplenia tlenu oraz azotu.
Następnie mogliśmy obejrzeć szereg doświadczeń, które przedstawiały niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Mogliśmy bliżej przyjrzeć się takim zjawiskom jak: powstawanie mgieł czy piany. Byliśmy świadkami skroplenia gazu ziemnego a także argonu. W jednym z ostatnich doświadczeń mogliśmy zaobserwować rozdzielenie skroplonego powietrza na składniki oraz przeanalizowanie jego właściwości chemicznych. Na końcu prowadzący wykłady zajęli się spalaniem gazów – wodoru a także mieszaniny piorunującej, którym towarzyszył ogromny huk.
Podsumowując, cała wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. Zarówno wykład jak i doświadczenia okazały się bardzo interesujące. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się powtórzyć taki wyjazd.
[ Galeria ]


2014/2015
20 I 2015
Klasa 2d uczestniczyła w bardzo ciekawych pokazach kriogenicznych zorganizowanych przez pracowników naukowych Wydział Chemii UJ.
Po wysłuchaniu wykładu i obejrzeniu doświadczeń ze skroplonymi gazami jeszcze bardziej wierzymy, że chemia jest czymś bardzo pięknym.
[ Galeria ]

W dniu 13 stycznia 2015 roku klasa 2c wzięła udział w "Spotkaniach z ciekawą chemią" organizowanych przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ramach tego spotkania zostały przedstawione oraz omówione ciekawe doświadczenia chemiczne oraz przedstawiony zarys historii chemii. Celem tych spotkań jest zaciekawienie uczniów przedmiotem oraz rozszerzenie wiedzy o przebiegu reakcji chemicznych.
Spotkanie wszystkim bardzo się podobało, pasjonaci chemii mają nadzieję, że takich imprez będzie więcej.
[ Galeria ]


2013/2014
20 marca 2014. Pogoda godna pierwszego dnia wiosny. Po raz pierwszy przekroczyliśmy próg UJ-owskiego wydziału chemii i oswoiliśmy się z zapachem rozproszonych gdzieś w powietrzu odczynników.
Pokazy chemiczne, których byliśmy świadkami, dotyczyły kriogeniki. Podzielone one były na dwie części. W pierwszej - w obszernej pigułce – wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego historii i rozwoju kriogeniki. Od prostych mieszanin ziębiących, aż po silniki wodorowo-tlenowe. Druga część była czysto praktyczna. Zaobserwowaliśmy liczne zjawiska, a wszystko zakończyło się wybuchowo, poprzez spalenie mieszaniny piorunującej.
Przeżyliśmy!
[ Galeria ]



TOP