Edukacja informatyczna
Programowanie w środowisku "Unity 3D"
W dniu 5 grudnia 2016 roku uczniowie klasy 2E uczestniczyli w warsztatach z programowanie w środowisku Unity. Silnik Unity jest to zintegrowane środowisko do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych gier komputerowych lub materiałów interaktywnych. Na silniku tym stworzono m.in.: rewolucyjnego FPSa Superhot (dobre, bo nasze :) ), grę ekonomiczno-strategiczną Cities Skylines, czy symulator Kerbal Space Program.
Dynamiczny rozwój sceny gier niezależnych oraz udostępnienie silników Unreal Engine i Unity za darmo skutkuje tym, że co jakiś czas otrzymujemy takie "perełki" komputerowe, jak wyżej wymienione tytuły. Może kiedyś wśród tych perełek znajdzie się projekt ucznia I LO. Trzymamy kciuki.
Warsztaty poprowadził Pan Mikołaj Bartoszek (Microsoft Junior .NET Leader). Dziękujemy.
[ Galeria ]
"Prometheus" i nie tylko w ACK Cyfronet AGH
W dniu 2 grudnia 2016 roku klasa 3e wraz z opiekunami - Arturem Trepką i Marcinem Stawinogą - pojawiła się w miasteczku studenckim AGH w Krakowie. Jak przystało na profil klasy elementy informatyki, fizyki i matematyki przeplatały się z elementami rekreacji. Zaczęło się od kręgielni, stołów bilardowych, dartu, cymbergaja i piłkarzyków - czysta fizyka - ruch kuli, odbicia, ruch poziomy, ....
Następnie z podziałem na grupy odwiedziliśmy siedzibę krakowskiego Cyfronetu oraz zwiedziliśmy Centrum Informatyki AGH. Głównym punktem było Akademicke Centrum Komputerowe CYFRONET AGH. To właśnie tam znajduje się superkomputer Prometheus, który na liscie TOP500 znalazł się już po raz czwarty, a najwyższe miejsce jakie osiągnął to 38 (listopad 2015). Jego poprzednik - Zeus - na liście TOP500 był obecny aż dwanaście razy, najwyżej na miejscu 81 (czerwiec 2011).
"Niezwykłą" moc Prometheusa niech przybliży nam króciutki fragment ze strony http://www.cyfronet.krakow.pl
"Prometheus składa się z ponad 2200 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią InfiniBand o przepustowości 56 Gbit/s. Superkomputer posiada ponad 53 tysiące rdzeni obliczeniowych (energooszczędnych i wydajnych procesorów Intel Haswell) oraz 279 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa są dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz o ogromnej szybkości dostępu 180 GB/s. Prometheus jest również wyposażony w 144 karty Nvidia Tesla z procesorami graficznymi GPGPU."
Przy takich parametrach niezwykle ważne jest zasilanie i chłodzenie, o czym mogliśmy się przekonać oglądając z bliska otoczenie Prometheusa i Zeusa.
Superkomputery służą naukowcom do analizy wyników badań, ogromnych zbiorów danych (big data), symulacji, wizualizacji, które to zadania wykonują w bardzo krótkim czasie. Wykorzystanie mocy obliczeniowej możliwe jest dzięki ogólnopolskiej infrastrukturze PLGrid.
O historii i dniu dzisiejszym Cyfronetu oraz superkomputerach bardzo ciekawie opowiadał nam pan Karol Krawentek - Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury Informatycznej. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.
Dziękujemy również panu Marcinowi Luboniowi, który towarzyszył nam w trakcie zwiedzania. Pan Marcin oraz pan Bartłomiej Matyszkowicz to absolwenci naszej szkoły, którzy są pracownikami Cyfronetu.
[ Galeria ]








TOP