Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego
2017/2018
W ramach corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Rosyjskiego, który przypada w dniu 6 czerwca - w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego, Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, działające przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego zorganizowało dla studentów IFW UŚ oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych pierwszą edycję gry realioznawczo-językowej ROSgrywka - Intelektualne kasyno rusofilów.
Celem Gry było poszerzenie wiedzy o Rosji, o jej historii, kulturze, realiach i języku. Rozgrywka prowadzona była w konwencji telewizyjnego show, a na Kole fortuny znalazły się różne kategorie m.in.: Kalambury, Ustawka, Co to?, Polityka, Muzyka, Sport, Film, Literatura, Historia, Geografia, Sztuka, Tradycje, Wybieraj, Przysłowia, Od publiczności, Celebryci.
Młodzież miała niezwykłą okazję sprawdzić swoją wiedzę, ale także wygrać nagrody. Tradycyjnie nie zabrakło naszych przedstawicieli, którzy z wielką pasją poznają język i kraj naszego wschodniego sąsiada.
[ Galeria ]


2015/2016
W I LO w Olkuszu młodzież czyta literaturę rosyjską
V Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej
w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ
W październiku w ramach 12. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ odbył się V Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej.
Konkurs został zorganizowany pod patronatem honorowym JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka.
Celem organizowanego rokrocznie Konkursu jest nie tylko przybliżenie młodzieży literatury rosyjskiej poprzez poznanie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, z uwzględnieniem ich biografii, poetyki utworów, głosów krytyków literackich – rodzimych i zagranicznych- czy wpływu sytuacji historyczno-politycznej na kształtowanie się światopoglądu pisarzy, ale również zainteresowanie młodzieży Rosją, językiem rosyjskim, kulturą Rosji oraz promocja czytelnictwa i zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań.
W bieżącym roku przypada 125. rocznica urodzin Michaiła Bułhakowa i dlatego uczniowie zmierzyli się z dziełami tego znakomitego pisarza. Młodzież miała do wyboru następujące utwory: Mistrz i Małgorzata, Fatalne jaja, Mieszkanie Zojki, Diaboliada i Psie serce.
Pośród kilkudziesięciu uczestników reprezentujących kilka województw wyróżniono troje Laureatów. Wśród nich znalazły się nasze uczennice.
I miejsce zajęła Maria Rozmus z klasy 3f, a 3 miejsce – Oliwia Majewska z klasy 3a.
Uczennice przygotowała: mgr Bogusława Wajdzik.
GRATULUJEMY!
[ Galeria ]


2014/2015
Literatura Rosyjska nie jest nam obca. Sukces I LO na Uniwersytecie Śląskim
15 kwietnia 2015 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ odbyła się IV edycja Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej w ramach XI Festiwalu Nauki. Honorowy patronat nad Konkursem objął - JM Rektor UŚ prof. zw dr hab. Wiesław Banyś.
Celem konkursu było przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.
W tegorocznym Konkursie wzięło udział 40. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z trzech województw: śląskiego, opolskiego oraz małopolskiego. Uczniowie mieli do opracowania jeden z zaproponowanych zestawów lektur wraz z literaturą przedmiotową. Przygotowanie do konkursu oznaczało, w tym roku, nie tylko zaznajomienie się z treścią utworów i ich interpretację, ale także opracowanie literatury krytycznej i zapoznanie się z problematyką i poetyką utworów. Wśród uczestników największym zainteresowaniem cieszyły się utwory z kręgu fantastyki naukowej - untyutopie poświęcone tematyce postapokaliptycznej, szczególnie teksty Głuchowskiego i Strugackich.
3. miejsce zdobyła nasza uczennica - Oliwia Majewska z klasy 1a.
Uczennicę przygotowała: mgr Bogusława Wajdzik
Na uroczystą Galę przybyli: Kierownik Biura Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód - Katarzyna Fulbiszewska, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ - prof. zw. dr. hab. Henryk Fontański, dr hab. Jolanta Lubocha-Kruglik oraz dr. hab. prof. UŚ Andrzej Charciarek.
Członkowie KN "Rosyjska Ruletka" zaprosili wszystkich gości na ciekawe atrakcje przygotowane w ramach projektu Muzyczna Rosja, odbywającego się w czasie Festiwalu. Była: "Strefa muzyki", prezentacje ciekawostek związanych z muzyką rosyjską, muzyczne eksponaty, słówka muzyczne, poznawanie muzyki rosyjskiej w holu głównym, była także degustacja potraw kuchni rosyjskiej. W Sali Rady Wydziału zaproszeni uczniowie, nauczyciele oraz studenci mieli okazję uczestniczyć w "Quasi-warsztatach muzycznych", w czasie których poznawali najważniejsze i najpopularniejsze rosyjskie utwory muzyczne, a zdobytą wiedzę mogli zaprezentować w odbywającym się, po warsztatach, quizie "Mokra to melodia". Zgromadzona młodzież miała też okazję zapoznać się z najważniejszymi twórcami hip-hopowymi dzisiejszej Rosji i wysłuchać fragmentów ich muzycznej twórczości dzięki prezentacji multimedialnej.
Etap I/I
Oliwia Majewska (1a) - III miejsce
Maria Rozmus (1f) - udział
[ Galeria ]

TOP