Profilaktyka uzależnień
2017/2018
„Bądź ostrożny – nie ryzykuj”
W piątek 23 marca 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Wielkiego w Olkuszu odbyło się spotkanie klasy IG z terapeutą uzależnień panem Karolem Łojkiem w ramach Dnia Profilaktyki: „Bądź ostrożny – nie ryzykuj”. Rozmowa była transmitowana w szkolnym radiowęźle w czasie lekcji wychowawczej.
Karol Łojek jest specjalistą w dziedzinie psychoterapii. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, następnie pracował w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Ukończył szkolenia Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, był ekspertem w programie Ewy Drzyzgi, "Rozmowy w toku". Od 10 lat swój czas poświęca osobom uzależnionym, oprócz tego prężnie angażuje się w edukację społeczną młodzieży i profilaktykę różnego typu uzależnień.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat rodzajów środków psychoaktywnych, a następnie zebrani poznali zagrożenia płynące z ich stosowania. Pan Łojek obrazowo przedstawił skutki zażywania tychże substancji.
Słowa terapeuty: „- Skutkami zażywania substancji narkotykowych zajmujemy się podczas detoksu, natomiast objawami i przyczynami, podczas terapii, która jest procesem wymagającym czasu i ciężkiej pracy. Najczęściej osoby uzależnione nie potrafią rozpoznać i nazwać tego, co czują.” – dały wszystkim do myślenia.
Każdy z uczniów dowiedział się, jakie spustoszenie w organizmie wywołuje stosowanie substancji psychoaktywnych, dlaczego należy unikać używek i gdzie szukać pomocy w przypadku, gdy ktoś wpadnie w sidła nałogu.
Spotkanie miało formę panelu dyskusyjnego. Młodzież chętnie zadawała pytania zaproszonemu gościowi, wykazywała żywe zainteresowanie tematem. Taka forma edukacji z pewnością przynosi zamierzone efekty, a profesjonalne porady specjalisty w dziedzinie uzależnień z pewnością potrafią zadziałać „ku przestrodze”.
[ Galeria ]


2013/2014
"Ratownicy marzeń"
Dnia 9 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się program z zakresu profilaktyki uzależnień pt.: "Ratownicy Marzeń", przeprowadzony przez Śląską Pracownię Profilaktyki Zintegrowanej pana Leszka Szawińskiego. Podczas programu był obecny doktor psychologii Szymon Grzelak, wiceprezes Zarządu Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się uwarunkowaniami problemów młodzieży i ewaluacją oddziaływań profilaktycznych.
Uczestnikami programu byli uczniowie z klasy 2b i 2c. Program wpisuje się w założenia modelu profilaktyki zintegrowanej odwołując się do systemu wartości opartego na antropologii personalistycznej. Zajęcia spotkały się z pozytywną opinią młodzieży.
[ Galeria ]




TOP