Imprezy i uroczystości lokalne
27 V 2018
Dni Olkusza
27 maja 2018 roku rynek rozbrzmiewał piosenkami w wykonaniu olkuskiej młodzieży. Srebrne Miasto uświetnili swoimi występami także uczniowie „Kazika”.
Kolejny raz okazało się, że muzyczne prezentacje naszych licealistów mają w mieście wielu fanów, którzy nie szczędzili swoim idolom żywiołowo okazywanych dowodów sympatii.
W tym roku wiele radości i wzruszeń dostarczyli olkuszanom: Wiktoria Kieca, Weronika Kajda, Paulina Korbiel, Oliwia Mączka oraz zespół w składzie: Julia Sokół, Adrian Domagała, Michał Ziółkowski.
[ Galeria ]
17 V 2018
Program artystyczny dla gimnazjalistów
w Bibliotece Pedagogicznej
W dniu 17 maja 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Olkuszu odbył się Finał XVIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego pt. „W świecie nastolatka…”.
Przed zaproszonymi gośćmi, nauczycielami oraz uczniami klas gimnazjalnych wystąpili nasi artyści. Uczniowie pod opieką mgr Bogusławy Wajdzik przygotowali piękny program artystyczny w oparciu o literaturę obowiązującą w konkursie. W tym roku lekturami były m.in.: „Pieniądze albo kasa" Pawła Beręsewicza, ; „Pierwsze koty” Ewy Nowak” ; „Dziesięć stron świta” Anny Onichimowskiej” i „Projekt Breslau” Magdaleny Zarębskiej.
W programie wystąpili:
Anna Gardeła z kl. 1a, Magdalena Stanek z kl. 1a, Nadia Solecka z kl. 1b, Weronika Kajda z kl. 1c, Martyna Krawczyk z kl. 1c, Julia Grzebinoga z kl. 1d, Anna Więcek z kl. 1d, Katarzyna Zajega z kl. 1f, Bartłomiej Kiszka z kl. 2a, Jakub Kubat z kl. 2a, Paulina Bigaj z kl. 2d, Aleksandra Radko z kl. 2e.
Gratulujemy wspaniałego występu!
[ Galeria ]

15 VIII 2017
Święto Wojska Polskiego
Artykuł: [ Starostwo Powiatowe w Olkuszu ]
15 sierpnia to w polskiej historii data bardzo ważna. To Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, lecz także bitwy uważanej niejednokrotnie za jedną z ważniejszych w historii Europy, a nawet w historii świata.
Jak co roku, powiatowe uroczystości rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Po mszy przedstawiciele Powiatu Olkuskiego ze Starostą Pawłem Piasnym i Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Dariuszem Rzepką na czele, Posłowie na Sejm RP Lidia Gądek i Agnieszka Ścigaj, delegacje władz gmin Powiatu Olkuskiego, organizacji kombatanckich i służb mundurowych, szkół i zakładów pracy, związków zawodowych, harcerstwa i innych organizacji działających w Powiecie złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystości towarzyszyła Reprezentacyjna Olkuska Orkiestra Dęta. Wartę przy pomniku pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olkuszu oraz harcerze Hufca ZHP Olkusz.
[ Galeria ]

27-28 V 2017
Dni Olkusza 2017
W dniach 27 i 28 maja 2017 roku obchodziliśmy Dni Olkusza. Na uroczystościach nie zabrakło magicznych happeningów teatralnych, emocjonujących występów znanych i lubianych artystów oraz utalentowanych wokalistów i muzyków ziemi olkuskiej.
W sobotę olkuszanie bawili się przy muzyce Braci Cugowskich, natomiast w niedzielę uroczystość uświetniła gwiazda polskiej estrady Maryla Rodowicz. Niewątpliwie wiele emocji i wzruszeń dostarczyły koncerty uzdolnionej muzycznie młodzieży z naszego liceum. Na olkuskiej scenie mogliśmy podziwiać Karolinę Paś w utworach Eda Sheerana „Supermarket flowers” i zespołu Maanam „Cykady na cykladach” oraz Piotra Dregana, który wykonał piosenkę Dawida Podsiadło „Trójkąty i kwadraty”. Wspaniale zaprezentowała się także Wiktoria Kieca w interpretacji utworu „Biegnij przed siebie” Ani Wyszkoni. Przybyli goście z zachwytem wsłuchiwali się również w „Człowieka z liściem na głowie” z repertuaru Elektrycznych Gitar w aranżacji tria w składzie: Adrian Domagała, Mateusz Barański i Marcin Borowski.
Święto Srebrnego Miasta upłynęło w wakacyjnej atmosferze beztroski i radości. Mieszkańcy Olkusza i okolicznych miejscowości mogli odpocząć i zrelaksować się, jednocześnie kontemplując muzykę i sztukę. Uczniowie „Kazika” kolejny raz udowodnili, że są mistrzami nie tylko w naukach ścisłych, ale prym wiodą również w sztuce Apollina. Obchody Dni Olkusza były dla nich doskonałą okazją do zaprezentowania swoich pasji i talentów szerszej publiczności.
11 IV 2017
Wmurowanie tablicy poświęconej
Mieczysławowi Karwińskiemu
11 kwietnia 2017 r., w 1. rocznicę śmierci hm. Mieczysława Karwińskiego, na Starym Cmentarzu w Olkuszu odsłonięta została tablica upamiętniająca absolwenta I LO w Olkuszu - ochotnika kampanii wrześniowej 1939 r., członka konspiracji „Orła Białego”, członka „Szarych Szeregów”, żołnierza AK, regionalisty, harcmistrza i społecznika, odznaczonego m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis”.
Delegacja naszej Szkoły: Wicedyrektor - mgr Barbara Tarczyńska, mgr Bogusława Wajdzik oraz uczniowie złożyła w tym uroczystym dniu kwiaty pod tablicą, a następnie wzięła udział w Mszy św. w jego intencji.
W obchodach, zorganizowanych przez burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika i prezes PTTK oddział Olkusz Barbarę Wróbel, wzięli udział przedstawiciele związków harcerskich, posłowie, władze miejskie, delegacje szkół, duchowni oraz licznie zgromadzeni przyjaciele śp. Mieczysława Karwińskiego.
Relacja w Serwisie Jurajskim - "Olkuszanie pamiętają o śp. Mieczysławie Karwińskim"
[ Galeria ]


27 III 2017
I Międzynarodowy Dzień Teatru w Ekonomiku
Ścisłe umysły wygrywają literackie konkursy
27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w auli Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu odbyła się uroczystość, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom konkursów oraz Statuetki Teatralne, będące podziękowaniem dla osób wspierających rozwój kultury w powiecie olkuskim.
Gala prowadzona była przez prezesa Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego Przemysława Kanię, a wśród gości znaleźli się: Lidia Gądek - poseł na Sejm RP, Jan Orkisz – wicestarosta Powiatu Olkuskiego oraz Roman Piaśnik – burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
Uczniowie naszego liceum odnieśli wielki sukces w konkursach.
Bardzo miło nam poinformować, że w Małopolskim Konkursie na Recenzję Teatralną I miejsce zajęła Justyna Piórko, uczennica klasy IIc. Na drugim miejscu uplasowała się uczennica klasy Id Oliwia Auguścik, z kolei na trzecim Aleksandra Kucia z klasy Ia. Wyróżnienie otrzymała Izabela Ryza z klasy 2c.
W Małopolskim Konkursie Wiedzy o Teatrze na drugim miejscu ex aequo znaleźli się – Bartłomiej Kiszka uczeń klasy Ia oraz Piotr Wiśniewski z klasy Id. Wyróżnienie otrzymała Weronika Kieres z klasy Id. Dodatkowo nasza szkoła została wyróżniona za wspieranie młodzieży w rozwijaniu swoich artystycznych i literackich talentów. Okazało się, że nasi uczniowie nie tylko dobrze radzą sobie z liczbami, ale równie wspaniale ze słowami. Jest to dla nas bardzo ważne, gdyż obcowanie ze sztuką, wartościowymi spektaklami kształtuje w młodzieży wrażliwość i humanistyczne postawy.
Dyplom odebrała Pani Dyrektor Irena Majda.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Poniżej galeria zdjęć z uroczystości zaczerpnięta ze strony internetowej Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu [stlolkusz.wordpress.com].
[ Galeria ]



26 II 2017
By uczcić pamięć tych, co walczyli za Polskę
bieg "Tropem Wilczym" w Rabsztynie
Dnia 26 lutego 2017 roku odbyła się V Edycja Ogólnopolskiego projektu "Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", z okazji której zostało zorganizowanych ponad 200 imprez w całej Polsce - także u nas po raz pierwszy w Olkuszu koło zamku w Rabsztynie.
Uczestnicy biegu mieli do wyboru 2 trasy - honorowe 1963 m (wówczas zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. "Lalek") lub bieg crossowy na dystansie 6200 m. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy stanęli na wysokości zadania, mimo niesprzyjającej pogody. Trasa obejmowała tereny leśne, także nie zabrakło na niej ani błota, ani śniegu, do tego niska temperatura nie sprzyjała naszym biegaczom. Mimo tego, zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Dla wielu osób bieg ten nie był rywalizacją z innymi, lecz walką z samym sobą, niektórzy biegli po raz pierwszy, a inni jeszcze w innym celu - by uczcić pamięć tych, co walczyli o Polskę. Po ukończeniu wybranego przez siebie biegu każdy uczestnik otrzymywał pamiątkowy medal.
Zawody zostały zorganizowane przez Klub Biegacza "Olkuszbiega" we współpracy z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej.
Do zobaczenia za rok!
[ Galeria ]

14 XII 2016
45-lecie powstania Muzeum Afrykanistycznego
oraz 30. rocznica śmierci Bogdana Szczygła
14 grudnia 2016 roku młodzież klasy 2c wraz z Dyrektorem Szkoły – mgr Ireną Majdą i mgr Bogusławą Wajdzik uczestniczyła w uroczystych obchodach 45-lecia powstania Muzeum Afrykanistycznego oraz 30. rocznicy śmierci Bogdana Szczygła – doktora nauk medycznych, pisarza, podróżnika, działacza społecznego, aktywnego działacza PTTK w Olkuszu - absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego.
W latach 1964–1965 Bogdan Szczygieł przebywał w Algierii jako szef ekipy medycznej Międzynarodowej Służby Cywilnej (Service Civil International). Od 1966 do 1977 roku przebywał w Niamey (Niger), gdzie pracował jako kierownik oddziału radiologicznego. Był doradcą prezydenta republiki ds. służby zdrowia i wykładowcą na wydziale lekarskim tamtejszego uniwersytetu. Na przełomie 1979/80 odbył podróż do Beninu, kierując wyprawą dokumentalną Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1980 pełnił funkcję szefa jednej z ekip PCK w Kampuczy.
Dr Bogdan Szczygieł był zafascynowany sztuką afrykańską. Jego zbiory kolekcjonerskie dały początek muzeum utworzonemu w rodzinnym mieście doktora. Przekazane przez niego eksponaty stanowią dziś bogatą kolekcję: masek rytualnych, strojów, rzeźb, biżuterii i broni, które mogliśmy zobaczyć podczas uroczystości. Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła, należy do najciekawszych tego typu placówek w kraju.
[ Galeria ]

[ Galeria ]

26-28 IX 2014
Diecezjalne Dni Młodzieży
W dniach od 26 do 28 września 2014 roku nasi uczniowie brali czynny udział w Diecezjalnych Dniach Młodzieży. Spotkanie poprzedzone było prezentacją, którą członkowie młodzieżowej wspólnoty Kol 3. 2-3 wykonali już w środę w naszym liceum. Zachęcali oni młodzież I LO do udziału w DSM oraz prezentowali uroki bycia w młodzieżowych wspólnotach.
Czwartkowy poranek spędziliśmy w kinie "Zbyszek" na emisji filmu "Miasto 44". Zapoznaliśmy się z dramatycznymi realiami wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim.
Duże wrażenie zrobił na młodzieży bogaty program otwarcia DDM. Młodzież z Przegini przygotowała widowisko przerywane świadectwami nawrócenia rapera Arkadia oraz Małgorzaty Cieślik. Wieczorem spotkaliśmy się na uwielbieniu w kościele.
[ Galeria ]



W sobotę młodzież naszej diecezji radośnie przemaszerowała ulicami miasta na olkuski rynek. Rzeczywiście był to czas radości, tańca i wesela. W jego przeżywaniu pomogli nam nagrodzeni w konkursach soliści oraz zespół "Siewcy Lednicy". Dzień zakończyła wspólna modlitwa przed najświętszym sakramentem.


Radość sprawiała stała obecność ks. Biskupa oraz obecność nauczycieli i absolwentów. Błogosławieństwo ks. Biskupa ma nam towarzyszyć przez cały rok szkolny czego sobie i Wam życzę.
Opracowanie, zdjęcia - mgr Monika Laga
20-25 VI 2014
Spotkanie młodzieży z Polski, Ukrainy i Niemiec
W dniu 24 czerwca 2014 roku w naszej szkole gościliśmy młodzież z Ukrainy i Niemiec wraz z opiekunami. Młodzi przybyli do Olkusza na zaproszenie Zarządu Powiatu, w ramach współpracy partnerskiej między Powiatem Olkuskim, Kyffhaeuser i Kałuskim. Okazją do zaproszenia młodzieży była 10 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Właśnie dlatego kilkudniowa wizyta przebiegała pod hasłem: "Zjednoczona Europa".
Pierwsze integracyjne spotkanie naszych uczniów z młodzieżą ukraińską i niemiecką odbyło się już 22 czerwca podczas wycieczki do Krakowa. Następnego dnia uczniowie naszej szkoły z kolegami i koleżankami z Ukrainy i Niemiec wzięli udział w warsztatach plastycznych, zorganizowanych w IV Liceum Ogólnokształcącym, w czasie których wykonano wspólne dzieło - model kuli ziemskiej, złożony z narodowych flag i rysunkowych impresji uczestników. Efekt zespołowej pracy twórczej zaprezentowano dzień później w naszej szkole, podczas najważniejszego punktu programu - wspólnej debaty.
Przybyłych gości powitała Pani dyrektor Irena Majda, Starosta Olkuski Pani Barbara Rzońca, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Dariusz Rzepka oraz młodzież naszej szkoły, występując w programie artystycznym. Następnie każda grupa narodowościowa przedstawiła przygotowaną przez siebie prezentację na temat własnego kraju. Najciekawszym jednak momentem spotkania była wspólna debata. Przebiegała ona pod hasłem: "Zjednoczeni w różnorodności". Dyskutowano o tym co nas - nasze narody i państwa - łączy, a co różni we współczesnej Europie. Do dyskusji włączyli się również opiekunowie młodzieży.
Na koniec spotkania podsumowano wszystkie argumenty. Okazało się, iż każdy uczestnik debaty szanuje swoją tożsamość narodową ale również ceni przynależność do Europy i nieistotne czy jest to Zachodnia, Środkowa czy Wschodnia część kontynentu, ale ważne, że Europa jest wspólna dla Polaków, Ukraińców i Niemców. Kończąc spotkanie w szkole uczniowie życzyli przedstawicielom z Ukrainy, żeby ich państwo szybko dołączyło do Unii Europejskiej.
Z gośćmi młodzież naszej szkoły pożegnała się wieczorem w Rabsztynie, gdzie została zorganizowana wspólna kolacja z tańcami i karaoke.
[ Galeria ]
Kraków

Olkusz - I LO





27 IX 2013
XXVII Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału "Hardego"
W miniony piątek, 27 września, młodzież reprezentująca nasze liceum uczestniczyła w XXVII Rajdzie Pieszym Szlakami Walk Oddziału "Hardego". Szlak wiódł z Olkusza, przez Rabsztyn, Czarny Las do Jaroszowca. Celem rajdu było poznanie miejsc upamiętniających walkę partyzantów o wyzwolenie narodowe oraz uczczenie 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Na mecie rajdu uczestnicy wzięli udział w konkursach wiedzy historycznej i turystycznej oraz poddani zostali testom sprawnościowym. W konkurencjach rajdowych nasze drużyny zajęły dwukrotnie pierwsze miejsca (testy wiedzy i konkurs sprawnościowy) i jedno trzecie (konkurs sprawnościowy). Miłym akcentem umilającym wspólne spotkanie była grochówka z wojskowego kotła.
Na zakończenie imprezy uczestnicy rajdu wzięli udział w mszy polowej w intencji walczących i poległych za ojczyznę.
Organizacją rajdu zajęła się nauczycielka historii - Anna Miszczyk, opiekunkami młodzieży były: Angelika Kubańska i Beata Szymczyk-Bąchór.
[ Galeria ]


Foto: Kamil Nowak
10 IV 2013
Teatrologiczne sukcesy naszych uczniów!
W olkuskim Zespole Szkół nr 3 odbyło się spotkanie miłośników teatru zorganizowane przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Uroczystość związana była z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru. Ciekawym punktem uroczystości była etiuda teatralna pt. "Dramat o prawdziwym człowieczeństwie" w wykonaniu młodzieży powiatu olkuskiego, przygotowana pod kierunkiem dr Przemysława Kani, absolwenta i wykładowcy PWST we Wrocławiu związanego z Teatrem Zagłębia. Rozstrzygnięto i podsumowano również dwa konkursy.
Miło nam poinformować, że sukcesy odniosły w nich nasze uczennice:
- w X Małopolskim Konkursie na Recenzję Teatralną
I miejsce uzyskała Magdalena Siudyka (opiekun: mgr Anna Baran),
II miejsce - Małgorzata Więcławek (opiekun: mgr Bogusława Wajdzik),
wyróżnienie otrzymała Justyna Maniak (opiekun: mgr Agnieszka Kocjan-Hickiewicz).
- w X Małopolskim Turnieju Wiedzy o Teatrze
III miejsce przypadło Klaudii Janeczek, a wyróżniona została Anna Piputa (opiekun: mgr Marta Macek)
Przewodniczący jury dr Marek Pieniążek (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) podkreślił, że zwycięstwo ubiegłorocznych laureatów (Magda Siudyka była w IX edycji laureatką I miejsca w obu konkursach) potwierdza, że ich poprzednie sukcesy nie były przypadkowe.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
25 IX 2011
Rajd Rowerowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
Uczniowie naszej szkoły stanowili najliczniejszą grupę uczestniczącą w Rajdzie Rowerowym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Rajd odbył się na trasie Olkusz (Czarna Góra) - Bukowno (MOSiR) i z powrotem w ostatnią niedzielę września. Wszystko w ramach akcji prozdrowotnej "Weekend ze zdrowiem" zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu.
[ Galeria ]

TOP