Warsztaty terapii zajęciowej
I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej od początku ich powstania t.j. od 2002 roku.
Pedagog szkolny mgr Beata Szymczyk-Bąchór włącza aktywnie młodzież w działania na rzecz niepełnosprawnych.
2015/2016
Dnia 2 grudnia 2015 roku wolontariusze z naszej szkoły pod opieką pedagoga szkolnego pani B. Szymczyk-Bąchór odwiedzili uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olkuszu z okazji „Mikołajek”. Integrowali się z osobami niepełnosprawnymi. Wspólnie przygotowywali poczęstunek, wykonywali kartki świąteczne oraz brali udział w zajęciach ruchowych.
[ Galeria ]






2012/2013
W roku szkolnym 2012/2013 nasi wolontariusze zostali zaproszeni na uroczyste obchody 10-lecia WTZ w lutym 2013 roku. Mieli możliwość obejrzeć przygotowane przez uczestników WTZ przedstawienie pt: "Kopciuszek wersja współczesna".
Włączyliśmy się w zbiórkę pieniędzy na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Dwie klasy 2b i 2c obejrzały w/w przedstawienie w MOK Olkusz.
W czerwcu 2013 roku zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne, informatyczne, kulinarne oraz wspólną dyskotekę.
10-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej - luty 2013 rok.
[ Galeria ]

Zajęcia plastyczne, informatyczne, kulinarne oraz wspólna dyskoteka - czerwiec 2013 rok.
[ Galeria ]




2011/2012
W roku szkolnym 2011/2012 nasi wolontariusze zorganizowali zbiórkę słodyczy przed Świętami Bożego Narodzenia dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

W lutym 2012 roku wolontariusze wspólnie z opiekunami WTZ przygotowali "Zabawę Karnawałową", podczas której przekazali paczki ze słodyczami.
[ Galeria ]














2009
W marcu 2009 roku na widowni zasiadła młodzież I LO z okazji 6-ciolecia WTZ.
W kwietniu tego roku, B. Szymczyk-Bąchór wraz z młodzieżą I LO przystąpiła do małopolskiego projektu przygotowującego uczniów do niesienia pomocy potrzebującym pt: "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Zgodnie z założeniami w/w projektu zaplanowano szereg działań mających na celu integrację młodzieży I LO z osobami niepełnosprawnymi z WTZ. Odbyły się zajęcia manualne, haftowanie, struganie w mydle oraz "poranki poezji", na których wolontariusze i niepełnosprawni prezentowali swoje utwory.
[ Galeria ]





Zorganizowano wspólne ogniska i wycieczki, warsztaty kulinarne, oraz zabawy na świeżym powietrzu, zawody sportowe, głównie w miesiącach wakacyjnych.
[ Galeria ]











WTZ wraz z młodzieżą uczestniczyły w spotkaniach cyklicznych pt: "Poznajmy się lepiej", na które były zaproszone władze Olkusza: Starosta, Burmistrz, Posłowie. Spotkania będą kontynuowane.
[ Galeria ]


Przygotowano również przedstawienie "Wznieś serce nad zło" oraz prezentację multimedialną wystawione w MOK-u Olkusz na zakończenie projektu we wrześniu 2009 roku. Na widowni zasiedli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego.
[ Galeria ]











2007-2008
W roku 2007 młodzież I LO pod opieką pedagoga przygotowała cykl spotkań z uczestnikami WTZ mających na celu wspólne przygotowanie przedstawienia pt: "Wznieś serce nad zło". Po prawie sześciu miesiącach ciężkiej pracy, odbyła się premiera w listopadzie 2007 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, połączona z wystawą zdjęć przygotowaną przez młodzież pod opieką pani pedagog. Przedstawienie odniosło duży sukces. Zostało bardzo ciepło przyjęte. Nikt z organizatorów nie spodziewał się aż tak wielu słów uznania.
[ Galeria ]






Przedstawienie wystawiono ponownie w styczniu 2008 roku przy współudziale Burmistrza i pełnomocnika ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom, Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Urząd sfinansował również koszt wynajmu sali w MOK-u oraz paczki z poczęstunkiem dla uczniów I LO i uczestników WTZ.
Kolejny raz przedstawienie obejrzeli przedstawiciele młodzieży wszystkich olkuskich szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z okazji pięciolecia WTZ (luty 2008).
2004
Drugie spotkanie integracyjne pod tym samym tytułem: "Żyjmy kolorowo – razem pokonamy bariery", uczniów I LO i uczestników WTZ odbyło się w roku 2004 w Krakowie w Wyższej Szkole im. A. Frycza-Modrzewskiego na zaproszenie ówczesnej studentki w/w uczelni, a absolwentki I LO - Jagody Polak (wolontariuszki). Przygotowano i wystawiono słuchowisko pt: "Niefruwak piechotny", przygotowane przez młodzież I LO (klasa III d, wychowawca Marta Macek) i uczestników WTZ pod opieką pedagoga i instruktorów WTZ. Zaproszono również na spotkanie Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Tęcza" z Krakowa. Młodzież zorganizowała poczęstunek i wspólną zabawę z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą.
[ Galeria ]



2003
Pierwsze spotkanie integracyjne pt: "Żyjmy kolorowo - razem pokonamy bariery", odbyło się w roku 2003. Głównym celem tej imprezy było nawiązanie współpracy i zaplanowanie wspólnych spotkań. Odbyło się w MOK-u Olkusz, połączone z zabawami i licznymi konkursami integracyjnymi. Do współpracy zaproszono Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Tęcza" z Krakowa oraz Przedszkole Integracyjne z Olkusza.
[ Galeria ]



TOP